Autor |
Wiadomość |
przemek |
|
|
przemek |
Wysłany: Sob 12:01, 09 Lip 2011 Temat postu: |
|
Pozostaje tylko się cieszyć!
Stara Bykowina, podobnie jak wiele innych dawnych dzielnic robotniczych, potrzebuje miejsca, które ożywi mieszkańców. Jest wiele organizacji pozarządowych czy nieformalnych kółek zaineteresowań, które nie mają gdzie się spotykać. Jednocześnie inicjatywy MOPS oraz niektórych stowarzyszeń mogą zaangażować środowisko Starej Bykowiny, odciągnąć starszych od alkoholu, a młodszych nie dopuści do marnowania czasu.
Stara Bykowina, zwłaszcza ulica 11 Listopada, lata świetności ma już za soba, ale ta inicjatywa ma szanse sprawić, że zapomniana przez wszystkich i szeroko omijana część Bykowiny, choć częściowo ożyje. Pomysły na wykorzystanie? Dajmy szansę mieszkańcom!
Warto przypomnieć, że ten rejon Bykowiny w I połowie XX w. tętnił życiem. Poza dwoma budynkami szkoły obok znajdowały się poczta, siedziba urzędu gminy (zlikwidowana w 1951 r.), kilka sklepów, cmentarz, schrony dla ludności cywilnej, pomnik powstańców ślląskich... To miejsce ma swego ducha! Może na nowo uda się go znaleźć... |
|
|
przemek |
Wysłany: Sob 11:48, 09 Lip 2011 Temat postu: |
|
Ruszył remont budynku Centrum Inicjatyw Społecznych na Bykowinie. To będzie serce dzielnicy?
Źródło: "Dziennik Zachodni"
Data: 8 lipca 2011
Autor: Joanna Oreł
Mieszkańcy Bykowiny liczą na to, że dzięki CIS ich dzielnica ożyje, a życie będzie tu tętnić od rana do wieczora
Mateusz Jamka jest współzałożycielem Amatorskiego Klubu Sportowego "Pordzika", który od 4 lata działa w dzielnicy Bykowina. Członkowie AKS mają swoją stronę internetową, ale nadal szukają siedziby. Liczą na to, że w powstającym w dzielnicy Centrum Inicjatyw Społecznych, wreszcie znajdzie się dla nich kąt.
- Jedynym miejscem, gdzie możemy się spotykać jest boisko Orlik. Siedziba z prawdziwego zdarzenia dałaby nam większe możliwości na działanie - twierdzi Mateusz Jamka, mieszkaniec Bykowiny.
Jednak, nie tylko członkowie "Pordzika" czekają aż wreszcie, po 4 latach oczekiwań na Bykowinie powstanie Centrum Inicjatyw Społecznych. - Stara Bykowina potrzebuje swojego serca. Miejsca, które byłoby dla mieszkańców czymś w rodzaju centrum - podkreśla Adam Ligocki, wieloletni mieszkaniec dzielnicy i dodaje: - Marzy mi się tu prawdziwa biblioteka oraz np. muzeum, tak by zachować pamiątki Bykowiny, o których być może nikt już nie będzie pamiętać za 20 lat.
Mieszkańcy liczą na centrum dzielnicy
Sprawa budowy Centrum Inicjatyw Społecznych ciągnie się od 2007 roku. Jednak dopiero teraz na prace w budynku przy ul. 11 listopada 15 a ruszyły na dobre. Wykonywane są m.in. roboty budowlane, montaż ogrzewania oraz instalacji. Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej, która przeznaczyła na ten cel 1,5 mln zł, czyli 85 procent potrzebnych pieniędzy. Reszta zostanie pokryta ze środków miasta. Remont oraz wyposażenie budynku ma być gotowe do 1 października tego roku. Do dyspozycji będzie parter i pierwsze piętro.
Sprawdź, jak się żyje na Bykowinie!
Komu będzie w przyszłości służyć CIS? Budynek ma spełniać trzy podstawowe cele - edukacyjny, społeczny i kulturalny. W praktyce będzie tu wielofunkcyjny ośrodek rozwoju lokalnych inicjatyw. W CIS planuje się otwarcie m.in. punktu doradztwa społecznego, prawnego i gospodarczego, punktu interwencyjnego dla dzieci i młodzieży, a także siedzibę biblioteki, która zostanie przeniesiona z dotychczasowego miejsca.
Ma być też sala do zabaw dla dzieci oraz pomieszczenie konferencyjno - szkoleniowe i dla grup hobbystycznych. W sumie w CIS będzie 5 pomieszczeń na parterze i 7 na pierwszym piętrze.
Trzeba też wspomnieć o tym, że budynek, gdzie obecnie powstaje CIS od lat stanowi centrum życia Starej Bykowiny. Najpierw mieściła się tu kaplica - przed powstaniem kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Pomieszczenia miała tu również szkoła podstawowa. - Przez lata była tu też modelarnia pana Kubicy - ikony naszego miasta - wspomina Jerzy Szczerbiński, zastępca dyrektora MBP, który wczesne lata swojego dzieciństwa spędził właśnie na Bykowinie.
Później budynek miał być wyburzony. Nie doszło do tego m.in. dzięki staraniom ówczesnego konserwatora zabytków, Henryka Mercika i radnego Krzysztofa Rodzocha.
Dodajmy, że do realizacji projektu CIS przyłączył się MOPS, MBP, Związek Harcerstwa Polskiego oraz lokalne stowarzyszenia - św. Nereusza oraz Pro Ethica. Projekt działalności CIS jest otwarty - obecnie trwa jego dopracowywanie i ustalanie przez MOPS, który stara się o dofinansowanie na działalność CIS już po jego otwarciu - być może uda się je uzyskać z warszawskiego Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich, które właśnie ogłosiło konkurs w tym zakresie.
Z Adamem Nowakiem,
rzecznikiem prasowy UM Ruda Śląska rozmawia Joanna Oreł
Kto ostatecznie zostanie zarządcą CIS?
Jeszcze nie określono ostatecznej, najbardziej odpowiedniej formy organizacyjnej przyszłego Centrum, zatem jeszcze jest za wcześnie by mówić, kto będzie zarządzał Centrum Inicjatyw Społecznych.
Jak miasto zamierza utrzymać CIS?
To, kto i w jakiej formie będzie administrował CIS uzależnione jest między innymi od możliwości zabezpieczenia środków finansowych na jego działalność. Jednym ze źródeł finansowania może być pozyskanie środków z Europejskiego Funduszu Społecznego. Miasto obecnie przygotowuje właśnie taki wniosek.
Czy znajdą się pieniądze na remont piwnicy i poddasza w CIS?
Poddasze oraz piwnice nigdy nie pełniły w tym budynku funkcji użytkowych. Projekt adaptacji budynku dla CIS nie przewidywał zmiany funkcji tych pomieszczeń. W piwnicach wyremontowanego już budynku znajdą się przyłącza kanalizacyjne, natomiast poddasze nie może pełnić funkcji użytkowej z uwagi na przepisy przeciwpożarowe.
Co jeszcze powinno powstać w budynku Centrum Inicjatyw Społecznych na Bykowinie? Czego najbardziej brakuje mieszkańcom? Piszcie i komentujcie! |
|
|
przemek |
Wysłany: Sob 11:40, 09 Lip 2011 Temat postu: Centrum Inicjatyw Społecznych w Bykowinie |
|
Centrum Inicjatyw Społecznych powstaje w Bykowinie
Źródło: Sfera TV
Data: 8 lipca 2011
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem Centrum Inicjatyw Społecznych powstające w Rudzie Śląskiej Bykowinie zacznie działalność już na jesień. Na razie przejścia brak, powodów remont budynku przy ulicy 11 listopada 15a, gdzie powstaje Centrum Inicjatyw Społecznych. Centrum które pierwotnie powstać miało w Orzegowie. Z powodów finansowych jednak miasto postanowiło zmienić lokalizację. - Remont budynku w Orzegowie przewyższał znacznie środki, które miasto byłoby w stanie otrzymać. Stąd podjeliśmy decyzję o zmianie lokalizacji. Bykowina to podobne problemy społeczne. - podkreśla rzecznik prasowy rudzkiego urzędu Adam Nowak.
Nowa lokalizacja to budynek byłej szkoły na tzw. Starej Bykowinie. Dawniej w tym budynku mieściła się min kaplica, a sam budynek pochodzi z 1900 roku – Dawniej była tu kaplica, w której nasze babki i prababki brały śluby. Dawniej swoją siedzibę miała tu szkoła. Od momentu oddania nowego budynku szkoły podstawowej ten stał pusty i niszczał. - tłumaczy Piotr Wesołowski, który w 2010 roku wraz z 50 innymi mieszkańcami apelował do ówczesnego prezydenta o zainteresowanie się budynkiem starej szkoły.
Sześć lat temu w budynku wyremontowano dach, ratując go w ten sposób przed wyburzeniem. Sam bowiem nie jest wpisany do rejestru zabytków, ale dla mieszkańców dzielnicy ma wartość przede wszystkim sentymentalną. W 2009 roku miasto aplikowało o dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dla projektu „Adaptacja budynku przy ulicy 11 listopada 15a na Centrum Inicjatyw Społecznych na terenie miasta ruda śląska” - Koszt całej inwestycji to 1,5 mln zł, 85 procent to dofinansowanie.
W tworzenie centrum włączyły się miejskie instytucje i organizacje. Nad całością nadzór pełnić będzie biblioteka, wspomagana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i trzy organizacje pozarządowe. - Pisany jest wniosek do Centrum Zasobów Ludzkich w Warszawie na działalność centrum. Chcemy uzyskać środki na działalność pochodzące z zewnątrz. Liderem projektu jest MOPS, partnerem Biblioteka. W całości udział maja także trzy stowarzyszenia: Stowarzyszenie św. Filipa Nereusza, Pro Ethica oraz ZHP. - dodaje Jerzy Szczerbiński.
Jeśli nic nie pokrzyżuje planów budynek powinien zostać oddany do użytku już na jesień. Teraz trwają prace remontowe. Adam Nowak – Trwają prace rozbiórkowe i budowlane. Wymiana okien, drzwi i sanitariatów. Chcemy by budynek był przyjazny dla wszystkich.
Aktywizacja społeczeństwa w każdym aspekcie jest niezwykle ważna. Tworzenie miejsc, które ułatwiają to niewątpliwie pomysł bardzo dobry. Piłeczka zatem odbija się powoli w stronę mieszkańców – bo to od nich zależy powodzenie całej inicjatywy.
Zobacz relację TV |
|
|